папируса на Еберст от древния Египет.Папирусът е датиран от около 5000 г. пр. н.е. Тогавашната древно Египетска традиция повелявала масажът да се съчетава с баня. Масажът като вид процедура е бил познат като Китай, Индия, Япония, Гърция и Древен Рим. Самият масаж представлява съвкупност от специални методи и техники прилагане от обучен за целта човек върху пациент (клиент). Самият масаж оказва влияние върху организма и това е причината да се използва толкова широко в практиката за общото укрепване на организма.
Според историческите извори на древноиндийския медицински трактат „Аюрведа” са описани указанията за лечение на травми с масаж. Съчетано с отвари от корени, масла, минерали и метали. Според други исторически извори от Древна Елада масажът се е използвал като задължително средство за лечение и закаляване на бойците.Това се смята за начало на спортния масаж.
Голямо развитие масажът получава в Китай, където от дълбока древност са съществували лечебно-гимнастични школи. Там са подготвели лекари като една от учебните дициплини е било масажът.
В историческа ретроспекция масажът е бил познат още от Древен Египет. В наши дни масажът е възприет като метод и начин за лечение, чрез който се прилага механично и рефлекторно въздействие чрез поглаждане, разтриване, размачкване и ударно-вибрационни техники.
Самото понятие „масаж” произлиза от древногръцката дума „masein” или „massev”, което означава поглаждам, разтривам, размачквам.
В нашето съвремие масажът освен лечебен се прилага и за релаксиране на цялото тяло. Прието е да се смята,че масажът е един от основните начини за намаляване на тревожността, а в комбинация с ароматерапия той действа изключително благотворно на цялостния тонус на човешкият организъм.
В съвремената литература са разпространени и други разновидности на масажа като цяло. Поради тази причина нежната половина на човечеството го използва за разкрасителни процедури, които включват : изглаждане на бръчки и също така за тонус и здравословен вид на кожата. Към него спадат множеството антицелулитни процедури.
Направената историческа ретроспекция не претендира за изчерпателност, а е само информативна и за попълване на знанията в дадената област.